W poprzednim wpisie wyjaśniliśmy pokrótce sposoby podawania luksusowego trunku, jakim jest wódka. Warto jednak uzupełnić tę wiedzę o charakterystykę jej rodzajów. W końcu poszczególne gatunki wódki także wpływają na sposób podania alkoholu. Mylą się wszyscy ci, którzy myślą, że ten alkohol ogranicza się wyłącznie do jednej, najczęściej spożywanej odmiany. Świat wódki charakteryzuje się bowiem ogromnym zróżnicowaniem. Jest to przy tym obszar, który z pewnością wynagrodzi poszukujących nowych wrażeń smakowych koneserów. Dlatego też dziś zajmiemy się omówieniem poszczególnych gatunków wódki. Zapraszamy w podróż po fascynującym świecie zbożowych (i nie tylko) trunków!
Charakterystyka i podział wódki
Wódki dzieli się przede wszystkim ze względu na zawartość metanolu w wykorzystanym do jej produkcji spirytusie. Istnieje również sposób kategoryzowania trunku, uwzględniający zawartość różnego rodzaju dodatków. Alkohol pozbawiony bonusów w postaci m.in. owoców czy przypraw, to tak zwana wódka czysta, czyli najpopularniejszy napój wysokoprocentowy w Polsce. Jej przeciwieństwem jest „perfumowana” wódka smakowa.
Zacznijmy od najpopularniejszego rodzaju tego wyskokowego trunku – wódka czysta to rozcieńczona najczęściej do 40% mieszanka spirytusu rektyfikowanego (destylowanego) z wodą. Według tradycyjnych definicji powinna ona powstawać z ziemniaków bądź zbóż. To zdecydowanie najbardziej rozpowszechniony gatunek wódki na świecie. Dzieli się ją ze względu na rodzaj wykorzystanego do produkcji spirytusu. Wyróżnia się trzy odmiany czystej wódki:
– wódka czysta zwykła – zawartość metanolu w spirytusie wykorzystanym do jej produkcji nie może przekroczyć 100 g/hl,
– wódka wyborowa – powstaje w procesie dwukrotnej filtracji, a stężenie metanolu w będącym jej bazą spirytusie waha się od 31 do 99 g/hl,
– wódka luksusowa – wielokrotnie filtrowana, czysta wódka powstała ze spirytusu o maksymalnym stężeniu metanolu do 30 g/hl.
Wódka czysta to wytrawny trunek o wyrazistym smaku. Powinno się serwować ją w temperaturze pokojowej lub delikatnie schłodzoną, w kieliszkach o pojemności od 35 do 40 ml. Oczywiście nie każda czysta wódka smakuje tak samo. Użycie nieco odmiennych technik filtracji oraz różnice w składzie sprawiają, że poszczególne destylaty mogą charakteryzować się specyficznym smakiem i aromatem. Sztandarowym przykładem tego typu trunku jest wódka Deluxe – luksusowy napój alkoholowy bazujący na recepturze opracowanej niegdyś dla białoruskich dygnitarzy.
Swoją własną, zatwierdzoną przez Unię Europejską definicję, posiada wódka smakowa. Otóż jest to „wódka, której nadano dominujący smak, inny niż smak surowców; można ją słodzić, kupażować, aromatyzować, leżakować oraz barwić”. Do produkcji tego typu trunków używa się m.in. karmelu, syropu cukrowego, nalewek owocowych bądź ziołowych czy morsów owocowych. Wyróżniamy następujące odmiany wódek smakowych:
– wódki wytrawne,
– półwytrawne,
– półsłodkie,
– słodkie,
– likiery i kremy.
Poszczególne rodzaje wódek smakowych różnią się m.in. zawartością cukru oraz ekstraktu. Do najpopularniejszych z nich zalicza się takie trunki jak: wiśniówka, cytrynówka, żubrówka, rum czy winiak. Warto wspomnieć także o wódkach bazujących na powstałym z owoców spirytusie, takich jak śliwowica czy grappa. Oczywiście tego typu napoje alkoholowe cechują się ogromną różnorodnością – ich producenci nie muszą ograniczać się do korzystania z tradycyjnych składników. Takie trunki urozmaica się wszelkiego rodzaju owocami czy przyprawami. Wódki tego typu podaje się w kieliszkach o pojemności od 20 do 25 ml.
Świat wódki jest niezwykle bogaty. Mnogość różnego rodzaju trunków, tak czystych, jak i smakowych, otwiera ogrom możliwości. My, choć lubimy eksperymentować, stawiamy na sprawdzoną recepturę i doceniany od wieków smak. Nasza Deluxe Original Vodka to doskonałe połączenie tradycji i nowoczesności, które zachwyci swoim aromatem i smakiem nawet najwybredniejszych koneserów napojów wyskokowych. To idealny przykład luksusowej, czystej wódki.