Opublikowano Dodaj komentarz

Zasady eleganckiego picia wódki

Wódka to szlachetny trunek o wieloletniej, bogatej tradycji. Warto pamiętać, że spożywanie jej przez długi czas było przywilejem wyłącznie wyższych sfer. Napój ten jest istotnym, przejawiającym się choćby w tradycjach, zwyczajach czy utworach literackich, elementem kultury, zwłaszcza w krajach słowiańskich. Na przestrzeni ostatnich dwóch wieków znacząco on jednak spowszechniał, dzięki czemu dziś wódkę można tanio zakupić w każdym sklepie. Wciąż istnieją jednak szlachetne, przeznaczone dla koneserów odmiany tego trunku. Jedną z nich jest Deluxe — wódka bazująca na recepturze opracowanej niegdyś dla białoruskich dygnitarzy. W przypadku konsumpcji tak wyjątkowego alkoholu warto przestrzegać określonych zasad. Jak powinno się pić i serwować dobrej jakości wódkę?

Zacznij od wyboru trunku

Sklepowe półki uginają się od szlachetnych alkoholi różnego rodzaju. Niemal każdy supermarket oferuje bogaty wybór różnorodnych wódek. Dostępne są takie specjały, jak wódki smakowe czy palone oraz wódki wykonywane z ziemniaków bądź różnych gatunków zbóż. W ofertach znajduje się także mnóstwo tanich, niskiej jakości destylatów. Warto zdecydować się wyłącznie na trunki najwyższej jakości, takie jak wódka Original Deluxe. Cena takiego alkoholu jest oczywiście wyższa, jednak rekompensuje ją wyjątkowy, łagodny smak. Co więcej, unikalnym doznaniom smakowym akompaniuje charakterystyczny, niezwykle elegancki design butelki, dzięki czemu wódka De luxe wyśmienicie prezentuje się na stole. Podczas wyboru odpowiedniego trunku warto pamiętać o tym, że rodzaj podawanej wódki powinno się dobrać do serwowanych dań. Każdy rodzaj trunku smakuje inaczej i powinien podkreślać walory smakowe innych potraw. Jeżeli na stole znajdują się słone przekąski, to odpowiednim wyborem będą wódki wytrawne. Dania główne powinno się z kolei zestawić z trunkiem półwytrawnym bądź słodkim.

wódka original deluxe

Temperatura podawania

W naszej świadomości głęboko zakorzenił się mit, wedle którego wódkę powinno się serwować w niskiej temperaturze, najlepiej zmrożoną. W przypadku kiepskiej jakości trunków takie podanie napoju jest sensowne, ponieważ w ten sposób zabija się dla wielu nieprzyjemny, ostry smak alkoholu. Trunków wysokiej jakości nie można jednak pod żadnym pozorem mrozić. Wódkę, taką jak Deluxe Original, powinno podawać się w temperaturze pokojowej lub delikatnie schłodzoną – w ten sposób możliwe będzie wychwycenie wszystkich niuansów i nut smakowych. Zbytnie schłodzenie trunku uniemożliwi jego koneserom rozróżnienie poszczególnych smaków i aromatów. Szczegółowe informacje dotyczące sposobu serwowania danej wódki znaleźć można na jej opakowaniu bądź etykiecie.

Savoir-vivre świata wódki

Wódka to jeden z niewielu alkoholi, w przypadku których dopuszcza się picie „na raz”. Zdecydowanie bardziej eleganckie, zwłaszcza podczas oficjalnych uroczystości, jest jednak opróżnienie zawartości kieliszka przynajmniej dwoma łykami. Z tego też powodu niezwykle istotny jest rozmiar szkła, który dobiera się do rodzaju spożywanego trunku. W przypadku wódek słodkich, smakowych oraz wszelkiego rodzaju likierów jest to kieliszek o pojemności od 20 do 25 ml. Czystą, wytrawną odmianę tego napoju podaje się z kolei w szkle mieszczącym w sobie od 35 do 40 ml trunku. Przy nalewaniu należy zadbać o to, by alkohol nie wypełniał kieliszka w całości – od krawędzi pozostać powinno kilka milimetrów przerwy. Dzięki temu wódka nie rozleje się podczas podnoszenia szkła. Ważny jest także kształt kieliszka, w którym podajemy wódkę. Te wysokie i smukłe najlepiej uwydatnią aromat trunku, z kolei najbardziej uniwersalnym i eleganckim rozwiązaniem jest kieliszek na nóżce.

To gospodarz podaje gościom trunek, zwłaszcza podczas spotkań o oficjalnym charakterze. Powinien on pamiętać o tym, żeby podczas nalewania alkoholu znajdować się zawsze po prawej stronie osoby, której właśnie serwuje trunek. Zawartość butelki można przelać do eleganckiej karafki, aby wizualnie uatrakcyjnić związany z podawaniem wódki rytuał. Goście powinni z kolei pamiętać o tym, by nie odchylać głowy w tył podczas picia trunku i nie wykrzywiać twarzy po jego spożyciu. Umiejętne picie wódki to sztuka!

Warto pamiętać o opisanych w niniejszym artykule zasadach podczas spożywania i serwowania wódki. To w końcu napój, który szczyci się wieloletnią tradycją i kulturą picia. Pamiętać należy także o tym, by wybierać tylko alkohol najwyższej klasy, taki jak Deluxe Original Vodka. Sklepy internetowe ułatwią zakup tego dobrej jakości trunku, który z pewnością zadowoli każdego konesera.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *